Erasmus K2+ projekta “Aktīvie Eiropas pilsoņi” noslēguma pasākums Rīgā
Projekts “Aktīvie Eiropas pilsoņi” sāka savu darbību 2016. gada septembrī. Projekta darbā piedalās piecas valstis – Horvātija, Itālija, Latvija, Somija un Spānija. Projekta koordinatori ir Kordovas IES Trassierra komanda. Divi gadi spraiga, interesanta darba. Šā gada maijā Rīgā notika projekta Erasmus+ K2 "European Active Citizenship" pēdējā aktivitāte. Iepriekšējās reizēs jau tika veidoti plakāti un izspēlēta orientēšanās spēle Horvātijā, ierakstīti radio podkāsti Somijā un uzvesta luga Spānijas teātrī. Šoreiz viesus uzņēma Rīgas 25. vidusskola.
Projekta dalībnieki sāka ierasties jau svētdien, 6. maijā. Šajā dienā viņi satikās ar savām viesģimenēm, pie kā paredzēts dzīvot turpmākās dienas. Jau pirmajā dienā viesi tika iepazīstināti ar Rīgu un izbaudīts Latvijas pavasaris.
Pirmajā projekta aktivitāšu dienā visi projekta dalībnieki sapulcējās Rīgas 25. vidusskolas aktu zālē. Skolā viesi tika sagaidīti ar aplausiem un dalībvalstu karodziņiem. Diena sākās ar projekta aktivitātes atklāšanas ceremoniju. Tās laikā vārds tika dots direktorei Ingai Nesterei, mācību pārzinei Gitai Šulcei, direktores vietniekam Tālivaldim Mežim. Vārds tika dots arī katras valsts delegācijai, kas iepazīstināja visus ar komandas sastāvu. Ceremoniju noslēdza skolas zēnu kora un deju kolektīva "Pasaciņa" priekšnesumi.
Pēc svinīgā pasākuma viesiem tika izrādīta skola, īsi pastāstot par skolas vēsturi, ikdienas dzīvi un interesantākajām tradīcijām. Ārzemnieki ielūkojās arī kabinetos un pavēroja, kā notiek mācību stundas dažādās klašu grupās.
Pēc ekskursijas pa skolu un pusdienām ēdnīcā visi ar tramvaju devās uz Rīgas centru, lai apskatītu šaurās Vecrīgas ieliņas, daiļās jūgendstila ēkas un vēsturiskās vietas. Rīgas 25. vidusskolas skolēni atkal iejutās gidu lomās un aizrautīgi stāstīja par ievērojamākajām apskates vietām Vecrīgā.
Otrā diena sākās ar nopietnu darbu. Divas dienas piecu valstu komandas apsprieda stratēģijas Eiropa 2020 svarīgākos jautājumus. Trešā diena bija paredzēta debatēm. Ievadvārdus sacīja Fiskālās disciplīnas padomes sekretāre Dace Kalsone.
Darbs noritēja piecās atsevišķās telpās. Katrā grupā bija savs debašu vadītājs un sekretārs, kas pierakstīja izteiktos argumentus un grupu lēmumus, kā arī dokumentēja dalībnieku aktivitāti diskusiju laikā. Debašu vadītāji bija Latvijas komandas pārstāvji. Pārējo četru valstu pārstāvjiem katram tika iedalīta sava tēma, par ko viņiem jau pirms brauciena vajadzēja sagatavot prezentāciju. Pirmajā projekta darba dienā tika apspriestas divas tēmas – nabadzības un sociālās atstumtības problēma, par kuru runāja Somijas komanda, un migrācijas jautājumi, par ko bija gatavojušies Horvātijas jaunieši. Jaunieši visus iepazīstināja ar šiem svarīgajiem jautājumiem, kā arī piedāvāja trīs risinājumus. Pēc katras valsts uzstāšanās noritēta spraigas debates.
Nākamajā dienā darbs turpinājās līdzīgi ‒ Itālijas jaunieši runāja par vides problēmām un ilgtspējīgu Eiropas nākotni un Spānijas komanda par jauniešu nodarbinātības problēmām Eiropā un šīs problēmas risinājuma variantiem. Papildus tam notika arī budžeta sadale atbilstoši problēmas svarīgumam un spējām pierādīt nepieciešamību. Katra grupa problēmu risināšanai izdalīja noteiktu skaitu procentu no kopējā budžeta. Vēl ciešāk sasaistot projektu ar Eiropu un Eiropas dienu, skolēni no visām projekta dalībvalstīm 9. maija pēcpusdienā kopīgi centās rast atbildes un izpildīt Eiropas eksāmenu. Mums bija ļoti patīkami, ka Eiropas eksāmens ir tikai mūsu valstī, un mēs Eiropas eksāmenam gatavojāmies ļoti nopietni.
Pēc aktīvām debatēm projekta dalībnieki pēcpusdienā atpūtās, iepazina Rīgu, devās uz sporta kompleksu ‒ mums ir ar ko palepoties, šajā mācību gadā mums tika atklāts jauns labiekārtots sporta komplekss. Apmeklējām tehniskās jaunrades namu "Annas 2". Skolotāji tika laipni uzņemti Rīgas pilsētas pašvaldībā.
Trešā darba diena noslēdzās ar kopīgām debatēm. Tika veikts debašu rezultātu kopsavilkums. Pasākumu vadīja mūsu īpašais viesis – Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš. Diena aizritēja ļoti intensīvi, runāja visi, strādāja visi. A. Gobiņš tik interesanti prata vadīt darbu, ka malā stāvētāju un klusētāju nebija. Debates bija spraigas, viedokļi atšķīrās.
Vakarā notika projekta noslēguma pasākums. Katras valsts delegācijai tika pasniegti sertifikāti un kopējais foto. Gala vārdu teica projekta koordinators Eduardo Cas no Spānijas. Kad vakara oficiālā daļa bija beigusies, varēja sākties izklaides. Dalībnieki mācījās latviešu dejas, spēlēja mūsu valstī populāras spēles un jautri pavadīja laiku kopā. Interesanta bija vietnē kahoot.it izveidotā viktorīna par projektu, tā dalībvalstīm un Rīgu.
Pēdējā projekta diena bija paredzēta atpūtai. Rīdzinieki vēlējās parādīt viesiem Jūrmalu. Visus gaidīja piedzīvojumu parks "Tarzāns". Gan skolēni, gan skolotāji varēja izmēģināt spēkus virvju trasēs gaisā. Tam sekoja īsa pastaiga gar jūru un pa pilsētu.
Vakars noslēdzās ar pikniku Doles salā. Ikviens jautri pavadīja laiku un nemaz nedomāja par to, ka jau nākamajā dienā jāšķiras no jaunajiem draugiem un jādodas mājup.
Bez šaubām, šī bija lieliska pieredze gan mums, gan ārzemju delegācijām. Visa projekta laikā daudz uzzinājām par ES institūciju darbību, stratēģiju Eiropa 2020 un iemācījāmies izprast galvenās problēmas, kas pastāv visās valstīs. Tika pilnveidotas zināšanas ne tikai angļu valodā, bet arī specifiskās jomās, piemēram, radio podkāstu un plakātu veidošanā, kā arī debašu vadīšanā, kas bija liels izaicinājums. Protams, tika iegūti jauni draugi, iespaidi un krāsainas atmiņas, kas nezudīs nekad.
Laura Bukēviča, Rīgas 25. vidusskola 11. klase