Erasmus+ TEWS. Grieķija. Veria
02.02.2020.
2.februārī, četros no rīta skolotāji ar skolēniem tikās pie skolas, lai dotos neaizmirstamā braucienā uz Grieķiju. Šī ir pirmspēdējā projekta “Ūdens ilgtspējība” tikšanās, pirms projekta noslēguma Portugālē. Pirmā dienas daļa pagāja lidojumā uz Frankfurti un pēc tam uz Grieķijas pilsētu Saloniki. Pēc nolaišanās, apmēram pusotras stundas garumā ar autobusu devāmies uz mūsu pilsētu Veria. Pirmās sajūtas, izkāpjot no autobusa, bija tādas, ka gribējām uzvilkt saulesbrilles un novilkt biezos mēteļus, jo saule mūs patiešām lutināja. Pēc garā brauciena devāmies iepazīties ar savām viesģimenēm. Viesģimenes mūs kārtīgi pabaroja ar grieķu nacionālajiem ēdieniem un saldumiem. Pēc pusdienām varējām doties mazā pastaigā pa pilsētu un iepazīties ar pārējiem projekta dalībniekiem. Pēc garās dienas bijām noguruši, bet priecīgi par jautri iesākušos nedēļu un nevarējām sagaidīt un uzzināt, kādus cilvēkus un piedzīvojumus sniegs mums šī nedēļa.
03.02.2020.
Otrā diena. Otrā diena iesākās 8:30, tiekoties pie skolas ar visiem projekta dalībniekiem. Interesanti un mums, latviešiem, neparasti bija tas, ka visi skolas skolēni pirms dodas uz stundām, stāv pie skolas un skaita lūgšanu, pēc tam skolas direktors pastāsta par dienas plānu un jaunākajiem notikumiem skolā, un tikai tad skolēni var doties uz stundām. Mums visiem tas tiešām bija kas neredzēts. Pēc kāda laika norisinājās atklāšanas pasākums, kurā katra valsts iepazīstināja ar savu pilsētu, valsti, savu skolu un pastāstīja par savas valsts ūdens piesārņojumu, kā arī tīra ūdens saglabāšanas iespējām. Pasākums bija piepildīts ar dziesmām, dejām, smiekliem un aktivitātēm. Pozitīvi noskaņoti devāmies uz mājām un mazliet atpūtāmies, lai būtu gatavi ekskursijai pa pilsētu. Ekskursija ilga apmēram divas stundas, bet laiks paskrēja nemanot, jo apskatāmie objekti bija ļoti daudz un tiešām interesanti. Mazliet noguruši devāmies paēst vakariņas ar pārējiem projekta dalībniekiem un tad visi kopā braucām uz boulinga un atrakciju halli. Spēlējām boulingu, pingpongu, smējāmies un jautri pavadījām atlikušo vakaru.
04.02.2020.
Trešās dienas rīts iesākās nedaudz agrāk, jo devāmies uz pilsētu Trikala, kura atrodas 3h brauciena attālumā no mūsu mājvietas. Pa ceļam iegriezāmies klosteru zemē Meteorā. Tur atrodas seši nelieli klosteri iespaidīgu smilšakmens klinšu virsotnēs. Skats no augšas bija tiešām iespaidīgs un nervus kutinošs. Mēs apskatījām Svētā Stefana klosteri, kur mūs pat sagaidīja īstas mūķenes. Pēc klostera apmeklējuma devāmies uz Trikalu. Šajā pilsētā mums bija brīvais laiks, varējām iet iepirkties, izklaidēties, pasēdēt kafejnīcās.
Pilsēta bija skaista un interesanta ar saviem mazajiem veikaliņiem un kafejnīcām. Pēc garās pastaigas devāmies atpakaļ uz Veria. Ceļš bija nogurdinošs, bet šodien iegūtās emocijas to noteikti atviegloja.
05.02.2020.
Ceturtās dienas galvenais mērķis bija apskatīt pilsētu Saloniki, kura pēc lieluma ir otrā lielākā Grieķijā, bet no rīta mēs devāmies uz pilsētu Vergina. Senās Maķedonijas laikā līdz 410.gadam p.m.ē. šeit atradās pirmā galvaspilsēta Aigi. Verginā mums bija ekskursija Filipa II kapeņu muzejā. Pagājušā gadsimta nogalē šeit tika atklātas neizlaupītas Senās Maķedonijas valdnieku pazemes kapenes, kuras ierakstītas UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Apmeklētāji var apskatīt 4 kapenes, ieskaitot Filipa II kapavietu, dažādus unikālus atradumus, piemēram, zelta vainagus, urnas, vairogus utt. Muzejs ir izbūvēts zem zemes un tā konstrukcijas ir tiešām iespaidīgas.
Pēc muzeja apmeklējuma devāmies uz ūdens attīrīšanas iekārtu staciju pie pilsētas Saloniki. Pagājušonedēļ mēs devāmies uz Latvijas ūdens attīrīšanas iekārtu staciju, tāpēc varējām salīdzināt kā izskatās šeit, Grieķijā, un kā pie mums. Pēc mūsu domām, stacijas ar neko sevišķu neatšķīrās- lielie ūdens baseini, milzīgās caurules utt. Pēc ūdens stacijas apmeklējuma bija laiks apskatīt lielo pilsētu - Saloniki. Šo pilsētu sauc par Grieķijas Ziemeļu galvaspilsētu, tā ir sena pilsēta ar bagātīgu vēstures mantojumu. Bijām jūras krastā pie Aleksandra Lielā pieminekļa, aplūkojām arī Balto Torni. Laika apstākļi mūs nelutināja, lija lietus, bija samērā vēsi. Devāmies apskatīt pašu pilsētu un iepirkties, jo pilsētā ir iela, kurā ir plašs populāru veikalu klāsts visām gaumēm un dažādas kafejnīcas. Šī noteikti bija jautrākā dienas daļa, jo varējām iepirkties, garšīgi paēst un apskatīt skaisto pilsētu.
06.02.2020.
Piektā diena Grieķijā pagāja pārsvarā apskatot šī projekta galveno mērķi - ūdeni. Iesākām dienu pilsētā, Naousa, ar parku un Svētā Nikolasa ūdens avotiem, kur varējām visi redzēt, kā ūdens nāk tieši no kalna un veido nelielu ūdenskritumus un upi, kas iet cauri parkam. Turpinājām savu ceļu apskatot Aristoteļa skolu. Tagad tur, protams, atrodas tikai drupas bet tās ir ar vēsturisku nozīmi – galu galā tur ievērojamais Aristotelis mācīja savu slavenāko skolēnu – Aleksandru Lielo.
Iespaidīgākais šīs dienas objekts bija ūdenskritumi Edessā, kur varējām novērot ūdenskritumu arī pastāvot zem tā, kā arī iegrimt patīkamās emocijās par skaisto dabasskatu. Brīvajā laikā devāmies sasildīties iedzerot karsto šokolādi un aprunājoties ar citu valstu projekta dalībniekiem par viņu pieredzi Erasmus+ projektos.
Pēdējā aktivitāte bija pelde tieši pie ūdenskrituma siltā termālajā baseinā. Jau senatnē grieķi pamanīja, ka karstais ūdens var izārstēt daudzas slimības, tāpēc nav pārsteigums, ka vairāk nekā 100 000 cilvēku gadā cenšas atpūsties Grieķijas termālajos avotos. Neskatoties uz stipro salu, un negaidītajām sniega pārslām, daudzi projekta dalībnieki devās peldē baudot brīnišķīgo skatu.